Text | Datum 28.04.2022
Středoevropská tradice barokního portrétu je spjata mimo jiné s osobností Jana Kupeckého (1667-1740). Třebaže se sám tituloval jako „pictor boemus“ (český malíř) s „natione Boemiae“ (českou národností), bylo by příhodnější přiznat mu status (pan)Evropana. Strávil téměř čtvrt století v Itálii, 16 let v Rakousku a dalších 11 let v německém Norimberku. Není tedy divu, že se díla s ním spojená objevují převážně na zahraničních aukcích. Dvě kvalitní ukázky prošly trhem v minulých dnech, jedna se představila i na domácí půdě.
![]() |
|
Téměř metrový Portrét muže s dýmkou nabízela koncem března tohoto roku aukční síň Hampel v Mnichově. Plátno s výraznou barevností tkanin a s citlivě prosvětlenými částmi mužova obličeje představuje to nejkvalitnější z Kupeckého žánru polopostav, pro nás bohužel anonymních, v životní velikosti. Obraz není, stejně jako většina z jeho dochovaných děl, signován, takže podíl dílny či některého z následovníků není vyloučen. Aktuální odhadní cena dosahovala až k 5 tisícům eur, o více než polovinu níže než při předchozí nabídce u téže galerie v červnu 2021. Kupce ale muž s dýmkou nenašel.
O necelé dva týdny později, 12. dubna, se v sálové dražbě starých mistrů aukční síně Bonhams na New Bond Street v Londýně prosadil Portrét muže hrajícího na zobcovou flétnu. Z předpokládaných čtyř tisíc liber se vypracoval na částku přes dvanáct a půl tisíce liber včetně poplatků (zhruba 374 tisíc korun). Tím se vyhoupl na celkové šesté místo ve výsledcích této aukce.
![]() |
Obdobných flétnistů s téměř totožnými rozměry je ve státních i soukromých sbírkách několik, někdy se objevují v protějškové kombinaci s Hráčem na příčnou flétnu (Sotheby's v roce 2017 za 3 000 liber), někdy s přesnější identifikací muže v sametové čapce a hnědém plášti – ztotožňován s Johannem Zetzem (Janem Čechem), pražským hudebníkem a Kupeckého osobním přítelem (například zde). Jedna mírně zvětšená varianta nižší kvality se prodávala i u Dorothea v roce 2015. S vyvolávací cenou 80 tisíc korun však kupce nenašla.
S pojmy jako originál, autorská verze, kopie nebo dílenský okruh je v případě Jana Kupeckého (Johannese Kupezkeho/Kupetzkeho) potřeba zacházet citlivě. Povaha samotného díla i jeho různorodá téměř šedesátiletá kariéra v Benátkách, Římě, Vídni a Norimberku zapříčinily, že z odhadovaných pěti set obrazů se jich mohla dochovat necelá polovina. Kupecký se ve svých aristokratických angažmá a dvorských službách opravdu proslavil, takže se na jeho námětech učili doboví kopisté i následovníci. Objeví-li se tedy na veřejnosti málo známý kus, galerijní experti jej zařadí do kategorie autorových připsání.
![]() |
Stejně postupovali pořadatelé z českého Artbankers ve své první on-line aukci přes portál Livebid.cz, když představili pod položkovým číslem 4 Portrét mladého muže s kožešinovou čapkou. S odkazem na provenienční historii se jedná o olej na plátně z italské soukromé sbírky. Ještě pod zavádějícím názvem Portrét Williama Hogharta – dle druhotného přípisu v levém horním rohu – se obraz dražil 19. května 2021 u janovské aukční síně Cambi Casa d'Aste, s odhadem prodejní ceny mezi 1000 až 1500 eur. U Artbankers vyvolávali za 50 tisíc korun, nicméně předpokládali výraznější nárůst až ke 130 tisícům korun. Portrét nakonec nového majitele nezískal.
Na domácím trhu s uměním se za Kupeckého nejúspěšnější sezónu dá považovat rok 2015 a první měsíc roku 2016. V březnu 2015 vyšla ve spolupráci s Moravskou galerií v Brně velká monografie včetně soupisu díla od italského historika umění českého původu a znalce Kupeckého tvorby Eduarda A. Šafaříka. Od léta se připravoval prodej jeho soukromé sbírky včetně pěti Kupeckého originálů. Předaukční výstavy v Mánesu ani aukce u Adolf Loos Apartment and Gallery 31. ledna 2016 se však Šafařík nedožil (zemřel v srpnu 2015), takže nemohl být svědkem prozatím stále platného Kupeckého maxima za Alegorii sluchu za 3,3 milionu korun. I další tři plátna se tehdy přehoupla přes jeden milion korun.
![]() |
<span lang="en-GB">In its second year, the </span><span lang="en-GB">J&T Banka Art Index experienced only partial changes. The top positions did not change, but ten new names appeared in the top 100. Some artists moved up the chart, even by severa...
Komentáře | 17. srpna 2015Cullen Collection Sale London 2014
A collection like the Cullen Collection could have originated only in the very specific atmosphere of the turn of the 1980s and 1990s, the era of the melting of the political ice and the unprecedented openness of the West towards Eastern Europe. I...
Zahraničí, Komentáře | 5. května 2015London Cullen Collection & Czech Art Sales
Sotheby’s – The auction of the collection of the American couple the Cullens, which took place in London on Wednesday, 12 November 2014, yielded 784,200 pounds sterling (excluding VAT and other fees). Expressed in Czech korunas, collectors paid 27...
Zahraničí, Komentáře | 3. května 2015