Berlínské soukromé sbírky: Boros Collection

Co byste neměli vynechat v Berlíně

Berlín má skvělou pověst kulturní metropole s nabitým výstavním programem. Kromě mnoha prvotřídních státních galerií lze navštívit i sbírky významných soukromých sběratelů. Zatímco Hoffmann Sammlung představuje majitelka zájemcům každou sobotu, očekávaná nová expozice Boros Collection #2 bude k vidění od letošního září.

Ačkoliv Hamburger Bahnhof – bývalá nádražní budova, jejíž fasádu i interiér osvětlují neony Dana Flavina, spadá pod berlínskou Nationalgalerie, současná expozice je z velké části postavena na aktivitách soukromých sběratelů. Jádro výstavy tvoří díla ze sbírek Ericha Marxe, Friedricha Christiana Flicka a Edigia Marzony, které byly do sbírek Hamburger Bahnhof darovány nebo dlouhodobě zapůjčeny.

Berlínský Bunker, v němž je umístěna Boros Collection

Berlínský Bunker, v němž je umístěna Boros Collection

 

V Berlíně se však můžeme dostat ještě dál, a to rovnou ke sběratelům na návštěvu. Každou sobotu své „hosty“ vítá u sebe doma paní Erika Hoffmann. Sbírka současného umění Hoffmann Sammlung, kterou se svým manželem kompletovali od 60. let, je instalována přímo v domě, kde majitelka bydlí. Dnes už ji spravuje paní Hoffmanová se svým týmem sama, její manžel Rolf zemřel již před 11 lety. K vidění je vždy jen část rozsáhlé sbírky, která se pravidelně každé léto obměňuje. U Hoffmanů se nepoužívají termíny jako jsou například "instalace" nebo "expozice", velký důraz je kladen na to, že v domě se prostě bydlí. Nenajdeme zde žádné popisky a i úloha průvodce je spíše navigační, abyste se v objektu neztratili, než aby vysvětloval či mentoroval. Bohužel někdy i samotné jméno autora z něj musíte páčit. Momentálně jsou k vidění díla skupiny ZERO, Wolfganga Tillmanse, Reynolda Reynoldse, Marcela Broodthaerse a mnoha dalších.

Druhou ze soukromých berlínských sbírek je Boros Collection, pro kterou při přípravě výstavního prostoru byli právě Hoffmannovi inspirací. Manželé Christian a Karen Boros sbírají umění systematicky od roku 1990 a to tak ustavičně, že jejich jména figurují na nedávno zveřejněném seznamu „200 nejaktivnějších sběratelů roku 2011“ sestaveném časopisem The Art News. Finanční prostředky pan Boros získává z podnikání v reklamě. Sbírka čítá na více než 500 děl, která už manželé nechtěli mít jen uložena v depozitáři, a proto se rozhodli svou kolekci prezentovat veřejnosti.

ANSELM REYLE LINKS: "LIFE ENIGMA", 2008 RECHTS: "OHNE TITEL", 2008

Interiér Boros Bunker: Anselm Reyle, vlevo "Life Enigma", 2008, vpravo Bez názvu, 2008

 

V roce 2003 se naskytla příležitost koupě osobité stavby s pohnutou historií – bunkru z roku 1942, jehož autorem byl nevalně proslulý nacistický architekt Albert Speer. Během druhé světové války bunkr sloužil k ochraně civilistů. Bezprostředně po válce stavba spadající do sovětské zóny Berlína fungovala jako vězení. Po vzniku NDR vzhledem ke svým izolačním vlastnostem sloužil jako sklad exotického ovoce dovezeného z Kuby. Pád berlínské zdi přivedl poprvé do bunkru kulturu - bunkr fungoval jako techno klub, hrálo se v něm divadlo a pořádaly výstavy. Boros objekt ve spolupráci s architektem Jensem Casperem citlivě zrestauroval. Zredukovali počet místností ze 120 na 40, výšku některých tak zdvojnásobili a na střeše vznikla rozlehlá rezidence majitelů. Na stěnách byly zachovány původní německé nápisy dokreslující atmosféru válečné stavby. Objekt s vystavenými předměty tvoří homogenní celek, který pro svoji kuriozitu láká k návštěvě nejen milovníky umění.

Christian Boros sbírá výhradně současné umění a jedním z jeho zásadních kritérií je, aby předmět byl ze stejného roku jako samotná akvizice. S umělci, jejichž díla kupuje, se zná a vztah, který s nimi buduje, je pro něj zásadní. Sám Christian Boros s oblibou říká, že právě to, že s umělci může o konkrétních problémech hovořit, ho na sbírání baví nejvíc. Skutečnost, že je Berlín epicentrem kulturního dění v regionu, bylo hlavním důvodem pro umístění sbírky. Boros žije ve Wuppertalu, ale potřebuje být se současnou scénou v kontaktu. A to mu bunkr, který je pro něj předně soukromým prostorem, kde vítá návštěvy nejen z řad umělců a galeristů, umožňuje. Veřejnosti je otevřen jen o víkendech.

Christian Boros

Christian Boros

 

Boros o sobě tvrdí, že je váhavým sběratelem, kterému nákupy na veletrzích, kde je nutno nakupovat okamžitě a spontánně, nevyhovují. Zejména u nových autorů potřebuje několik týdnů na rozmyšlenou. Důležitou součástí při tvorbě sbírky je pro něj neustálá konfrontace, kterou mu poskytují výstavy nejen současného umění, na kterých je neustálým hostem. V rozhovoru pro časopis Art Review, bilancujícím dosavadní sběratelskou kariéru, na otázku, zda by dnes zpětně něco změnil a co by už dnes nekupoval, odpovídá: „Dnes už bych se nezajímal o Damiena Hirsta. Ale před patnácti lety byl pro mě velice důležitým umělcem. To, že jeho věci mám dnes za příliš okázalé a senzační, ale neznamená, že ho musím opustit. Jeho práce se staly součástí mé sběratelské biografie, a proto jsou pro mne stále relevantní a důležité.“

Boros Collection #1, která byla k vidění od roku 2008 do konce letošního června, byla první z řady plánovaných dlouhodobých expozic tvořených výhradně ze sbírek majitelů. Expozice byla koncipována s důrazem na práci s jedinečným prostorem, který bunkr poskytuje. Značná část děl vznikala přímo pro toto konkrétní místo, jiná umělci na místě upravovali nebo alespoň instalovali. Boros nespolupracuje s žádným kurátorem, jen se samotnými umělci. Na výstavě Boros Collection #1 byli k vidění umělci jako například Olafur Eliason, Kitty Krauss, Tobias Rehberger, Elizabeth Peyton, John Bock či Sarah Lucas. Od poloviny září se návštěvníci mohou těšit na novou expozici - Boros Collection #2.

Interiér Boros Bunker s dílem Santiaga Sierry

Interiér Boros Bunker s konstrukcí Santiaga Sierry z roku 2002

 

Příběh manželů Vogelových, kteří za oceánem vybudovali proslulou sbírku minimal a concept artu, si můžete přečíst zde.


Related articles::EN

Unfulfilled Expectations?

Unfulfilled Expectations?

Cullen Collection Sale London 2014

A collection like the Cullen Collection could have originated only in the very specific atmosphere of the turn of the 1980s and 1990s, the era of the melting of the political ice and the unprecedented openness of the West towards Eastern Europe. I...

Zahraničí, Komentáře | 5. května 2015
Czechs in London

Czechs in London

London Cullen Collection & Czech Art Sales

Sotheby’s – The auction of the collection of the American couple the Cullens, which took place in London on Wednesday, 12 November 2014, yielded 784,200 pounds sterling (excluding VAT and other fees). Expressed in Czech korunas, collectors paid 27...

Zahraničí, Komentáře | 3. května 2015
Buying Back

Buying Back

Czech Art on the International Market

<span lang="en-GB">Collectors and investors spent over CZK 100 million at global auctions of Czech artworks. </span><span lang="en-GB">One can only guess what the proportion of buyers from the Czech Republic was, but it was probably significant.</...

Zahraničí, Výsledky | 15. dubna 2015
Zobrazit všechny::EN

More articles::EN

Zahraničí

Unfulfilled Expectations?

Unfulfilled Expectations?

5. května 2015

Czechs in London

Czechs in London

3. května 2015

Buying Back

Buying Back

15. dubna 2015


<