The Second Year
17. srpna 2015
Text Skřivánek Jan | Datum 19.04.2021
Obraz Cirkus od Toyen se na aukci Adolf Loos Apartment and Gallery prodal za rekordních 79,56 milionu korun. Artificielní kompozice z roku 1925 tak o necelý milion překonala půl roku staré maximum obrazu Piková dáma. Obraz se na trh vrátil po dvaceti letech a jeho cena v mezičase vzrostla více než třicetkrát.
|
|
Aukční katalog obraz představuje jako "jeden z nejkrásnějších a nejvýznamnějších obrazů autorky vůbec," jde však do značné míry o neznámé dílo. Na jaře 2001 byl obraz nabízen pod generickým názvem Kompozice a s pouze přibližnou datací kolem 1925 (více zde). Nově jej Karel Srp ztotožnil s obrazem Cirkus, který byl v prosinci 1925 vystaven v Paříži na výstavě L'Art d'Aujourd'hui, mezinárodní přehlídce soudobé post-kubistické malby.
Výstavy se zúčastnilo více než šest desítek umělců, včetně Pabla Picassa, Joana Miróa, Le Corbusiera, Ferdinanda Légera, Brancusiho, Pieta Mondriana nebo Natalie Gončarové. Z Čechů to vedle Toyen byli ještě Jindřich Štyrský a Josef Šíma. Toyen zde vystavila obrazy Přístav a Cirkus, který byl donedávna ztotožňován s naivizujícím obrazem Cirkus Conrado, který rovněž pochází z roku 1925.
|
|
Obraz Přístav přímo z výstavy zakoupil významný mecenáš umění vikomt Charles de Noailles, který jej v roce 1971 daroval francouzskému státu. Dnes je jako zápůjčka z Centre Pompidou vystaven v Muzeu výtvarných umění v Dijonu. Že spolu oba obrazy souvisí a že nyní nabízený obraz skutečně je oním tehdy vystaveným Cirkusem, Karel Srp dovozuje nejen z jejich stylové příbuznosti, ale zejména z provedení signatury. Písmena E a N v malířčině jméně jsou na obou obrazech psána minuskulí, zatímco jindy psala celé své jméno kapitálkami.
"Dá se předpokládat, že na tak významné výstavě jako L’art d’aujourd’hui, jíž se zúčastnil i Pablo Picasso, se chtěla Toyen blýsknout výběrem vzájemně se doplňujících obrazů, které měly společné výtvarné pojetí a signaturu. Tuto specifickou, téměř identickou signaturu, Toyen uplatnila pouze u těchto dvou maleb a později ji už nepoužívala," cituje aukční katalog Karla Srpa.
|
|
Dražba obrazu, který přišel na řadu jako poslední položka více než tříhodinové aukce, startovala na 23 milionech korun (bez aukční provize). Ve čtvrt hodiny trvajícím souboji několika telefonních dražitelů cena nakonec vystoupala až na 65,75 milionu korun. Včetně 21% provize tedy vítěz aukce za obraz nabídl 79,56 milionu korun. Předchozí malířčino aukční maximum, stanovené na říjnové aukci téže aukční síně, mělo hodnotu 78,65 milionu korun (top 10).
Novými autorskými rekordy jsou také částky 29,04 milionu za obraz Tři dívky v lese od Jana Preislera (více o tomto díle zde) nebo 13,31 milionu korun za dívčí portrét od Alfonse Muchy. Portrét hraběnky Nosticové od Jaroslava Čermáka, který v dubnovém čísle podrobně představil Art Antiques, se prodal po jednom příhozu za 436 tisíc korun. Kupkovy kresby z Waldesovy sbírky, o kterých jsme psali zde, našly kupce za částky od 52 tisíc do 653 tisíc korun.
|
|
Post-war Art on the Czech Market 2014
The category of post-war modernism consolidated its position as the second most important segment on the Czech auction market last year and also an area that has enjoyed dynamic development in recent years. Of the 40 artist records last year, roug...
Komentáře, Výsledky | 2. května 2015Czech Art on the International Market
<span lang="en-GB">Collectors and investors spent over CZK 100 million at global auctions of Czech artworks. </span><span lang="en-GB">One can only guess what the proportion of buyers from the Czech Republic was, but it was probably significant.</...
Zahraničí, Výsledky | 15. dubna 2015The year 2014 passed without any great changes or surprises on the Czech market. There was no shortage of record sales, but the total turnover was 10 per cent lower. A still life by Emil Filla was the most expensive painting of the year and Qi Bai...
Komentáře, Výsledky | 2. dubna 201517. srpna 2015
3. května 2015
15. dubna 2015