Kupka se v Paříži neprodal

K rekordnímu prodeji Kupkova obrazu Architecture Philosophique, o kterém psala v říjnu česká média, vůbec nedošlo.

Lidové noviny v úterý 27. října informovaly, že v Paříži byl vydražen obraz Františka Kupky Architecture Philosophique, a to za rekordních 129 milionů korun. Kupcem měl být podle listu český sběratel. Tato informace se však nezakládá na pravdě. Podle našich informací k prodeji vůbec nedošlo. Obraz též nebyl nabízen v aukci, ale na galerijním veletrhu FIAC, který se konal ve dnech 22. až 25. října.

Zahraniční média v souvislosti s obrazem v říjnu uváděla pouze, že „byl rezervován“. Zástupce pařížské galerie Louis Carré, která jej na veletrhu nabízela, koncem listopadu časopisu Art+Antiques prodej odmítl potvrdit s tím, že veškeré otázky mají být adresovány na organizátory veletrhu.

Obchodník s uměním, který obraz na veletrhu rezervoval, artplus.cz dodatečně potvrdil, že ke koupi nedošlo. Cena podle něj byla přehnaná. Český zájemce galerii Louis Carré za obraz nabízel přibližně polovinu částky uváděné v médiích.

V eurech nicméně nevypadá ani cena, za niž byl obraz na veletrhu nabízen, tak fantasticky jako v korunách. Částka 5 milionů eur by sice byla umělcovým cenovým rekordem, jistou logiku však má. Obraz Architecture Philosophique Kupka namaloval v roce 1913, což jej řadí mezi nejranější díla světového abstraktního malířství. Umělcovy obrazy, které se v posledních letech objevily na českých aukcích, pocházely vesměs až z 20. a 30. let. Podle Vladimíra Lekeše ze společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery, který o cenách Kupkových obrazů napsal článek do listopadového čísla Art+Antiques, byl malířův obraz z roku 1914 před časem privátně prodán za 4 miliony eur.

František Kupka (?): Architecture Philosophique / 1913–14
akvarel na papíře / 49 × 35,5 cm / cena: 578 200 Kč

Veletržní ceny bývají běžně nasazeny o něco výš než obvykle. V tomto případě navíc svou roli jistě sehrála i skutečnost, že obraz byl nabízen v nově vytvořené specializované veletržní sekci Modern Project. Šlo o společnou prezentaci deseti vybraných galerií, na kterou byla zařazena ta nejdražší díla moderního a poválečného umění. Kupka se zde ocitl ve společnosti děl Pabla Picassa, Pieta Mondriana, Andyho Warhola či Francise Bacona.

Na okraj lze ještě připomenout, že před dvěma lety byl v Praze za 580 tisíc korun vydražen akvarel stejného jména a námětu opatřený posudkem kontroverzního Jeana Chauvelina.

Podle časopisu ArtNews bylo v Německu před časem draženo několik podezřelých akvarelů mistrům ruské avantgardy opatřených Chauvelinovým posudkem. Stejně jako v tomto případě šlo o akvarelové kopie dobře známých děl (více v článku Kupka mezi Rusy).


Related articles::EN

Unfulfilled Expectations?

Unfulfilled Expectations?

Cullen Collection Sale London 2014

A collection like the Cullen Collection could have originated only in the very specific atmosphere of the turn of the 1980s and 1990s, the era of the melting of the political ice and the unprecedented openness of the West towards Eastern Europe. I...

Zahraničí, Komentáře | 5. května 2015
Czechs in London

Czechs in London

London Cullen Collection & Czech Art Sales

Sotheby’s – The auction of the collection of the American couple the Cullens, which took place in London on Wednesday, 12 November 2014, yielded 784,200 pounds sterling (excluding VAT and other fees). Expressed in Czech korunas, collectors paid 27...

Zahraničí, Komentáře | 3. května 2015
Buying Back

Buying Back

Czech Art on the International Market

<span lang="en-GB">Collectors and investors spent over CZK 100 million at global auctions of Czech artworks. </span><span lang="en-GB">One can only guess what the proportion of buyers from the Czech Republic was, but it was probably significant.</...

Zahraničí, Výsledky | 15. dubna 2015
Zobrazit všechny::EN

More articles::EN

Další články autora

The Second Year

The Second Year

17. srpna 2015

Czechs in London

Czechs in London

3. května 2015

Buying Back

Buying Back

15. dubna 2015


<