Text Bernartová Jana | Datum 20.04.2017
Na uplynulém 56. ročníku největší globální přehlídky designu se představilo na dva tisíce subjektů z celého světa, mezi nimiž bychom našli také šestnáct vystavujících z České republiky. Jedním z návštěvníků byla i Jana Bernartová, vizuální umělkyně a bývalá dlouholetá kurátorka galerie Kvalitář, která se podělila o svoje postřehy.
Designéři, architekti, umělci, fanoušci i obchodníci se každoročně začátkem dubna sjíždějí do italského Milána, aby zjistili, co je nového ve světě designu. Italové naopak balí kufry, na týden odjíždí prostě pryč, kamkoli, jen aby se nemuseli prodírat přeplněným městem. Letošní ročník Design Weeku navíc posloužil jako možnost vyjednat zajímavější podmínky pro pracovníky metra a zábavně ho tak odstartovala stávka těchto zaměstnanců hned v první den veletrhu...
|
|
Jedním z ústředních bodů týdne designu se stal veletrh Salone del Mobile na milánském výstavišti Fiera. Součástí veletrhu byla sekce designu světel Euroluce (které se účastnilo hned osm českých výrobců, mezi nimi například Preciosa, Lasvit, Bomma a další), dále prostor pro mladé designéry s název SaloneSatellite a část věnovaná kuchyním a jejich technologiím. V centru města jsme také mohli navštívit několik zón, kde se prezentovaly designové obchody přímo ve svých showroomech nebo jednotlivé značky připravující instalace na míru. Po celém Miláně pak každý rok vznikají nové a rozrůstají se stávající zóny, soustřeďující nejrůznější koncepty a designéry – Tortona, Brera, Lambrate...
Z pohledu návštěvníka, který letos zavítal do Milána již poněkolikáté, se také více prostoru poskytovalo i současnému umění. K zavedeným výstavním síním a muzeím přibyly dva výrazné koncepty – Fondazione Prada otevřela průběžně budovanou výstavní platformu na místě bývalé palírny z roku 1910 a značka Pirelli pro výstavní účely zrekonstruovala bývalou průmyslovou budovu, nově nesoucí název Pirelli HangarBicocca.
Oba koncepty představují současné umění a pracují s rámcem, jak jej prezentovat. Milánská pobočka Fondazione Prada kombinuje výstavy a instalace v sedmi původních a třech nových objektech, které pro prezentaci současného umění upravila architektonická kancelář OMA pod vedením Rema Koolhaase. Pod názvem Milan Osservatorio můžeme navštívit pobočku Fondazione Prada zaměřenou na prezentaci fotografie a vizuálního jazyka. I zde se divák výrazně konfrontuje s architekturou. Galerie se nachází blízko kupole v pátém a šestém podlaží historické Galerie Viktora Emanuela II. od architekta Giuseppe Mengoniho z roku 1877. V rámci uvažování o kultuře versus další komerční značce je zajímavá informace, že výstavní hala Pirelli HangarBicocca má volný vstup.
Top 5 letošního Design Week v Milánu:
|
|
Instalace imitující krápníkovou jeskyni je vyřezána z běžné lepenky v už méně běžném objemu – 30 tun šedé lepenky s 900 tisíci úseky, ze kterých umělec skládá jednotlivé stalaktity, stalagmity a stalagnáty. Dílo je k vidění v rámci výstavy Thomase Demanda ve Fondazione Prada (Largo Isarco, 2 20139 Milano).
|
|
Monumentální, přes 10 metrů vysoké a přitom jemné dílo, seskládané z množství různých mýdel (včetně částečně použitých), je instalované v obrovské hale volného prostoru. Nutno dodat, že čichová část díla rozhodně není výhradně příjemná. Výstava Crossover/s kurátorovaná někdejším ředitelem Tate Modern Vincentem Todolí je první retrospektivou polského autora v Itálii a k vidění je až do 30. července v Pirelli HangarBicocca.
|
|
Bar z roku 1947 založený Giuseppem Basso má jistě něco, čemu se říká genius loci. Rozhodně nezavírá podle oficiálních otevíracích hodin v 01:15. S úderem půlnoci přesáhne počet návštěvníků hranici, která zablokuje dopravu na celém náměstí. Italský drink Negroni byl prý v tomto baru vynalezen a prý není moc otrlců, kteří by zvládli tento slavný koktejl popíjet celý večer.
|
|
Jednou ze skutečně mála instalací letošního Design Weeku, která dokázala propojit designový produkt s reálnou uměleckou instalací, aniž by vyznívala prodejně, byla instalace Tokujin Yoshioky. Instalace pozoruhodně pracuje s novými produkty LG Electronics, nicméně mohla snad být ještě minimalističtější a vynechat světelnou stěnu.
|
|
Na nádvoří Palazzo Bocconi byl k vidění originální Futuro House finského architekta Matti Suuronena z roku 1968. Dům byl součástí instalace a prezentace značky Louis Vuitton, která ve svém luxusním podání prezentuje koncept OBJETS NOMADES.
Cullen Collection Sale London 2014
A collection like the Cullen Collection could have originated only in the very specific atmosphere of the turn of the 1980s and 1990s, the era of the melting of the political ice and the unprecedented openness of the West towards Eastern Europe. I...
Zahraničí, Komentáře | 5. května 2015London Cullen Collection & Czech Art Sales
Sotheby’s – The auction of the collection of the American couple the Cullens, which took place in London on Wednesday, 12 November 2014, yielded 784,200 pounds sterling (excluding VAT and other fees). Expressed in Czech korunas, collectors paid 27...
Zahraničí, Komentáře | 3. května 2015Czech Art on the International Market
<span lang="en-GB">Collectors and investors spent over CZK 100 million at global auctions of Czech artworks. </span><span lang="en-GB">One can only guess what the proportion of buyers from the Czech Republic was, but it was probably significant.</...
Zahraničí, Výsledky | 15. dubna 2015