Text Skřivánek Jan | Datum 18.11.2020
Nejdražší položkou středeční numismatické aukce společnosti Dorotheum ve Vídni se podle očekávání stal raritní pětidukát Rudolfa II. vyražený roku 1605 v Praze. Prodal se s výrazným nárůstem za 398 tisíc eur, 10,5 milionu korun.
|
|
Rudolf II. byl prvním z českých panovníků, který nechal razit dukáty ve vyšších nominálních hodnotách. Poprvé se tak stalo již v roce 1589, většina rudolfinských dvou-, pěti- a desetidukáty však pochází až z poslední dekády císařovy vlády. Zatímco běžných zlatých mincí byly raženy statisíce, mincí vyšších hodnot bylo vždy výrazně méně a sloužily primárně k reprezentačním účelům.
Dukátové mince měly průměr 23 mm a hmotnost necelých 3,5 gramů. Pětidukátové mince jsou výrazně rozměrnější – průměr 40 mm a hmotnost něco málo přes 17 gramů. Dukátové mince byly raženy v pražské mincovně, v jejímž čele stál od roku 1601 Jan Lasanz z Friedenecku. Autorem razidla byl Jan Konrád Greuter, který je v císařových službách doložen od roku 1602.
Z doby úřadování Jana Lasanze nemáme přesnou evidenci, kolik mincí bylo vyraženo. Víme však, že pražská mincovna se potýkal s nedostatkem zlata i stříbra a jednodukátové mince nebyly v některých letech vůbec raženy. Naopak mince vyšších hodnot byly v závěrečných letech vlády Rudolfa II. raženy každoročně.
|
|
Na aversu mince je portrét Rudolfa II. v rytířské zbroji, s císařskými insigniemi a řádem Zlatého rouna kolem krku. Po stranách se nacházejí erby českého a uherského království. V opisu čteme začátek císařovy titulatury – RUDOLPHUS II D(ei) G(racia) R(omanorum) I(mperator) S(emper) A(ugustus) G(ermania) HU(ngaria) BOE(mia) REX.
Na reversu je dvojhlavá říšská orlice s císařskou korunou a s děleným rakouským a burgundským erbem na prsou. V opisu pokračuje výčet Rudolfových titulů – ARCHID(ux) AUS(triae) DUX BURGUND(iae) MAR(chionis) MOR(aviae) – a letopočet 1605. V překladu tedy čteme – Rudolf II., z vůle Boží římský císař, vždy vznešený německý, uherský a český král, arcivévoda rakouský, vévoda burgundský, markrabě moravský.
Mince na aukci Dorothea startovala na částce 50 tisíc eur a cena na sále rychle vystoupala na téměř sedminásobek. Finální příhoz činil 340 tisíc eur (bez provize). Konečná cena včetně provize překonala předchozí rekord za tuto minci o více než 40 procent. Loni se Rudolfův pětidukát z roku 1606 na aukci pražské aukční síně Macho & Chlapovič prodal za 7,3 milionu korun (více zde).
|
|
V roce 2011 byl v aukci společnosti Aurea Numismatika nabíze Rudolfův desetidukát z roku 1603 pocházející ze sbírky Dr. Huga Poláka. Z minimálního podání 702 tisíc cena mince tehdy vystoupala na více než 2,5 milionu korun. Desetidukát Rudolfova nástupce Matyáše z roku 1613 se na téže aukci prodal ještě o 200 tisíc korun dráž.
Post-war Art on the Czech Market 2014
The category of post-war modernism consolidated its position as the second most important segment on the Czech auction market last year and also an area that has enjoyed dynamic development in recent years. Of the 40 artist records last year, roug...
Komentáře, Výsledky | 2. května 2015Czech Art on the International Market
<span lang="en-GB">Collectors and investors spent over CZK 100 million at global auctions of Czech artworks. </span><span lang="en-GB">One can only guess what the proportion of buyers from the Czech Republic was, but it was probably significant.</...
Zahraničí, Výsledky | 15. dubna 2015The year 2014 passed without any great changes or surprises on the Czech market. There was no shortage of record sales, but the total turnover was 10 per cent lower. A still life by Emil Filla was the most expensive painting of the year and Qi Bai...
Komentáře, Výsledky | 2. dubna 2015