Prevít, Revolucionář

Sýpka 11. 4. 2021

Metrová postavička v mikině s kapucí, která systematicky buší hlavou do zdi, patří mezi nejznámější díla Krištofa Kintery. Nyní bude tato mechanická socha s názvem Revolution poprvé nabízena v aukci. Její dražba na nedělní aukci společnosti Sýpka bude startovat na rovném milionu korun. 

                      
Krištof Kintera: Revolution, 2005, mechanická socha, výška 100 cm,
vyvolávací cena: 1 000 000 Kč (+ 20% provize), Sýpka 11. 4. 2021; vpravo
fotografie z výstavy Prague Biennale 2, kde měla socha svou výstavní premiéru

 

 

Podle aukčního katalogu se jedná o první kus z edice šesti, přičemž další kusy se nacházejí v Harvard Art Museum nebo v Museum der Moderne v Salcburku. Svou premiéru měla socha v létě 2005 na výstavě Prague Biennale 2 v Karlíně a tehdy dvaatřicetiletý umělec za ni byl oceněn jako nejlepší vystavující z České republiky. "Kinterova tvorba reflektuje silný psychický a sociální neklid současnosti. Umělec už není pouhým kritikem, ale nově přebírá dohled nad světem a morálkou," komentovali dílo autoři výstavy Helena Kontová a Giancarlo Politi.
 

Krištof Kintera: Believe It Or Not, Východočeská galerie v Pardubicích 2008
Krištof Kintera: Believe It Or Not, Východočeská galerie v Pardubicích 2008

 

 

"Kdyby byl ten Prevít, co buší hlavou do zdi, jen jeden, tak by byl naprosto neprodejný, jeho hodnota je pro mě nevyčíslitelná. Mně ten multipl nepřijde jako nějaký přešlap, naopak, ta věc je holt naklonovaná, samozřejmě v limitované edici. Většinou mám výstavní kopii, ta je neprodejná, plus edice třech až sedmi kusů. Prevít už zbývá jen jeden. To dílo se oficiálně jmenuje Revoluce, ale já mu říkám Prevít," vysvětloval Kintera svůj přístup k edicím v rozhovoru, který na jaře 2007 poskytl Art Antiques.
 

Krištof Kintera: I Am Not You, Museum Tinguely 2014
Krištof Kintera: I Am Not You, Museum Tinguely 2014, foto: Jan Rasch

 

 

A v čem je podle něj atraktivita této sochy? "On je hysterický, dokáže na sebe strhnout veškerou pozornost, k nelibosti ostatních vystavujících. Když byl vystavený v New Yorku, tak mě ostatní opravdu neměli moc rádi. V Harvard Museum Boston to dokonce stáhli a řekli, že za dva roky, až budou obnovovat instalaci, vymyslí Prevítovi nějaké jiné místo. Měli ho v muzeu přímo pod kancelářemi a nemohli v klidu mejlovat."

Na otázku, zda se "Prevít" už prodal také do nějaké české sbírky, Kintera před čtrnácti lety odpověděl: "Ne, je to poměrně smutné, ale skoro všechno jde ven."
 

Krištof Kintera: The End of Fun, Ikon Gallery 2020
Krištof Kintera: The End of Fun, Ikon Gallery 2020, foto: Tom Bird

 

 

Revoluce byla prezentována na všech Kinterových přehledových výstavách, od výstavy Believe It Or Not v roce 2008 ve Východočeské galerii v Pardubicích přes I Am Not You v roce 2014 v Museum Tinguely v Basileji až po loňskou přehlídku The End of Fun v Ikon Gallery v Birminghamu, abychom zmínili aspoň některé.

Když byla Revoluce v roce 2012 vystavena v pražské Městské knihovně na Kinterově přelomové výstavě Výsledky analýzy, umělec pro ni musel postavit speciální zeď z ytongových tvárnic, aby se bušení neneslo celou budovou. I když socha byla zapínána jen ve dvacetiminutových intervalech, během deseti týdnů trvání výstavy ve zdi vytloukla patnáct centimetrů hlubokou díru.
 

Krištof Kintera: Výsledky analýzy, Galerie hlavního města Prahy 2012
Krištof Kintera: Výsledky analýzy, GHMP 2012; foceno v poslední den výstavy

 

 

V Kinterově monografii Fatal Banal z roku 2018 je soše věnováno patnáct stránek fotografií. Najdeme zde mimo jiné i černobílé schéma vnitřního uspořádání sochy s instrukcemi k instalaci. Autor doprovodného textu Ondřej Chrobák každému dílo věnuje lakonické slovníkové heslo: "Revoluci definuje Ottův slovník naučný jako násilný převrat, který se děje silami vnitřního rozkladu."

Vyvolávací cena na aukci společnosti Sýpka je stanovena na 1 milion korun (+ 20% provize). Za částky přes milion korun byly na českých aukcích v letech 2018 a 2019 prodáni dva Kinterovi Mluviči, oba na aukcích společnosti Adolf Loos Apartment and Gallery. První za 1,51 milionu, druhý za 1,19 milionu korun. Loni se další Mluvič prodal na aukci v Mnichově v přepočtu za 1,06 milionu korun.

 


Related articles::EN

Antique Design

Antique Design

Antiques Market as Seen by the Dealers

<span lang="en-GB">The antiques market has its own </span><span lang="en-GB">foibles, but the same trends apply to it as with dealing in art, especially when it comes to the emphasis on quality and name and the price difference between exceptional...

Na trhu, Komentáře | 2. dubna 2015
The Czech Qi Baishi

The Czech Qi Baishi

Record sales of the Chinese modernist

<span lang="en-GB">The first time a</span><span lang="en-GB">n ink painting by the classic Chinese modernist Qi Baishi appeared at an auction in the Czech Republic was twelve years ago. It sold for the starting price of almost CZK 60,000. One of h...

Na trhu, Komentáře | 15. prosince 2014
Record Knüpfer at Auction Again

Record Knüpfer at Auction Again

Beneš Knüpfer: Duel of the Tritons in London

A canvas more than two metres wide by the Czech painter Beneš Knüpfer is one of the items at the May auction of the 19th century European art in London. According to the catalogue, it is the painting of the famous motif Duel of the Tritons, exhibi...

Na trhu, Zahraničí | 29. dubna 2014
Zobrazit všechny::EN

More articles::EN

Další články autora

The Second Year

The Second Year

17. srpna 2015

Czechs in London

Czechs in London

3. května 2015

Buying Back

Buying Back

15. dubna 2015

Adolf Loos Apartment and Gallery

Aukční dům Sýpka


<