The Second Year
17. srpna 2015
Text | Datum 24.05.2022
Jen osm procent položek nenašlo nové majitele či majitelky na nedělní sálové aukci v Obecním domě, pořádané společností European Arts. Celkový obrat činil téměř 70 milionů korun, nejdražší obraz, Hráči šachu od Emila Filly, se na něm podílel přibližně pětinou. Dalších patnáct výtvarných děl přesáhlo i s provizí hranici jednoho milionu korun.
![]() |
|
Fillova raná práce Hráči šachu z expresionistického období, pár let před zásadním odjezdem do Paříže, celkem přesně kopírovala pozici tohoto díla v rámci autorovy nabídky na domácím volném trhu. Už startovací cena aukce 10,5 milionu zařadila Šachisty na 14. místo žebříčku Fillových děl podle vyvolávacích cen. A stejné umístění ve výsledkové listině všech Fillových prodejů zařídila finální suma přes 13,8 milionů korun, dosažená 22 příhozy on-line i po telefonu. V porovnání s často zmiňovanými, taktéž ojedinělými Hráči, prodanými v roce 2018, jde o 3,8 milionu korun nižší sumu.
![]() |
|
Svou více než desetiletou okružní cestu po evropských a českých aukčních síních zakončilo Zátiší s lahvemi a ovocem Karla Černého prozatím na 3,1 milionu korun. Postupnou progresivní tendenci zaznamenávaly již předchozí prodeje: v roce 2011 u Sotheby´s (55 tisíc liber), v roce 2012 u Galerie Art Praha (2,3 milionu korun), v roce 2017 u European Arts (2,9 milionu korun). Černého typický pohled na plochu stolu či pozadí a objem vázy, ovoce i lahví je datován do roku 1946, nicméně plátno bylo druhotně použito z o rok starší realizace Červený mrak, jak upřesňuje katalog.
![]() |
|
Dle očekávání dobře si vedl i Jan Bauch se snovou kompozicí Dům v krajině, když teprve jako šesté dílo v domácím dražebním curriculu překonal dvoumilionovou úroveň. Letos prozatím jednoznačně nejdražší Bauchova práce z roku 1937 ji převýšila o 108 tisíc korun. Top desítku nedělní nabídky uzavřela rozměrná ukázka té nejkvalitnější salonní malby druhé poloviny 19. století, Dívka na procházce se psem Václava Brožíka. Žánrový výjev s precizně vyvedeným dámským kostýmem a lesním pozadím odkazuje na počátky jeho pařížské kariéry v roce 1877. V tomto roce se objevilo celkem pět autorových děl, z nichž toto plátno je s částkou 1,43 milionu korun momentálně nejdražší.
Až na několik výjimek se téměř absolutně prosadila domácí krajinomalba s těžištěm v českých „barbizoncích“, jen místo francouzských lesních zákoutí posloužily jako inspirace jihočeské rybníky nebo stráně kolem Berounky. Ještě akademicky pojaté úplňkové nokturno Noční krajina s větrným mlýnem Adolfa Chwaly z přelomu 70. a 80. let devatenáctého století se i díky velkému formátu posunulo na druhou příčku v žebříčku autorových prodejů, prodalo se za 1,24 milionu korun. Těsně za „svou“ první desítkou zakončil Chittussiho Kapří rybník, který se objevil na trhu opět po čtyřech letech. Cenu z roku 2018 vylepšil více něž dvojnásobně na 806 tisíc korun. Ve střední a nižší kategorii plenérů se dařilo například i Aloisi Kalvodovi s venkovskou scenérií Pod strání (533 tisíc korun) nebo Kavánovým jednoduchým krajinám, shodně za více než 136 tisíc korun.
![]() |
|
Že je prožitek z cesty přírodou tématem i pro 21. století dokazuje subtilní kresba Karla Malicha s jeho celoživotním energetickým bodem Kameneckého kopce a okolí. Pastel na papíře pochází z posledního desetiletí autorovy tvorby a za svou přibližně desetiletou aukční historii se ve třech prodejích zhodnotil více než čtyřnásobně: v roce 2012 byl prodán za 42,5 tisíce korun (Prague Auctions), o šest let později za 74,4 tisíce korun (European Arts), nyní za 186 tisíc korun. Malichovy kresby se letos objevily na trhu minimálně devětkrát a sedm z nich bylo vydraženo dalece nad 100 tisíc korun.
![]() |
|
Zajímavou kresbou ze sběrateli nejžádanějšího kubistického období se uvedl i Antonín Procházka. Komorní uhel na papíře téměř učebnicově rozkládá obrazové plochy typických modernistických motivů – obličeje, polopostavy, zátiší s pohárem. Nedatovaná Žena s pohárem se přes dvacet osm příhozů dopracovala až na desáté místo v rámci Procházkova kresebného žebříčku, s částkou přes 272 tisíc korun.
Post-war Art on the Czech Market 2014
The category of post-war modernism consolidated its position as the second most important segment on the Czech auction market last year and also an area that has enjoyed dynamic development in recent years. Of the 40 artist records last year, roug...
Komentáře, Výsledky | 2. května 2015Czech Art on the International Market
<span lang="en-GB">Collectors and investors spent over CZK 100 million at global auctions of Czech artworks. </span><span lang="en-GB">One can only guess what the proportion of buyers from the Czech Republic was, but it was probably significant.</...
Zahraničí, Výsledky | 15. dubna 2015The year 2014 passed without any great changes or surprises on the Czech market. There was no shortage of record sales, but the total turnover was 10 per cent lower. A still life by Emil Filla was the most expensive painting of the year and Qi Bai...
Komentáře, Výsledky | 2. dubna 201517. srpna 2015
5. května 2015
3. května 2015