Text Skřivánek Jan | Datum 13.07.2017
Od začátku ledna do konce června sběratelé a investoři utratili na českých aukcích více než 730 milionů korun, což je dosud nejvyšší obrat za jedno pololetí. Za více než milion korun se prodalo 114 obrazů, soch a prací na papíře.
|
Index ART+ během prvního pololetí povyrostl o 16 procent a červen zakončil na novém maximu 1 370 bodů (loni v červnu byl na hodnotě 885 bodů, více zde). Tento výsledek odráží celkový nárůst v objemu trhu a pokračující ochotu kupců přihazovat na nabízená díla. Počty nabízených a prodaných děl se příliš nemění, rostou však ceny.
Zatímco v prvním pololetí roku 2016 aukcemi prošla díla za necelých 480 milionů, letos to bylo více než 620 milionů korun (součet vyvolávacích cen prodaných i neprodaných položek bez aukční provize). To představuje nárůst o 30 procent. Počet nabízených položek přitom meziročně vzrostl jen o 4 procenta, z 11,1 tisíc na 11,6 tisíc nabízených děl. Nového majitel našlo necelých 44 procent z nich, což je lehce nad dlouhodobým průměrem českých aukcí.
Letošní top 10 je tvořeno výhradně díly nad deset milionů korun (více zde), přičemž hned čtyři obrazy se dostaly do desítky historicky nejdražších položek českých aukcí (více zde). Zatím nejdražším obrazem letošního roku je pohled na Prahu od Oskara Kokoschky, který na červnové aukci Arthouse Hejtmánek vystoupala z 43 na 52 milionů korun.
|
|
V nových autorských rekordech byla dražena díla Toyen (36 milionů), Jindřicha Štyrského (23,6 milionu), Jana Preislera (9,5 milionu), Antonína Hudečka (3,8 milionu), Jana Baucha (2,2 milionu), Františka Hudečka (1,92 milionu), Bohumíra Matala (1,7 milionu), Vladimíra Boudníka (1,3 milionu), Jana Kotíka (1,3 milionu) a Jana Merty (1,5 milionu korun).
Tento krátký seznam – byť je neúplný a zmiňuje jen milionové položky – poměrně dobře vystihuje aktuální trendy na trhu s umění. Nejdražšími nadále zůstávají díla klasické moderny (Toyen, Štyrský). Do loňského roku se cenový strop v této kategorii (s výjimkou Františka Kupky) zdál být nastaven na částce 20 milionů korun, to však již zjevně neplatí. Stejně jako loni pokračuje zájem o umění kolem roku 1900 (Preisler, A. Hudeček) a rostou ceny za práce ze 40. let (Bauch, F. Hudeček, Matal). Postupně se rozšiřuje okruh „milionářů“ v kategorii poválečného umění (Boudník, Kotík) a ojedinělé dosahují rekordních cen i současní autoři (Merta).
Rekordem prvního poletí je také výsledek květnové aukce Galerie Kodl, na které se prodalo 92 procent z 230 nabízených položek dohromady za 251 milionů korun. Předchozí rekord ve výši obratu na aukci (z loňské listopadové aukce téže galerie) byl o 80 milionu korun nižší.
<span lang="en-GB">In its second year, the </span><span lang="en-GB">J&T Banka Art Index experienced only partial changes. The top positions did not change, but ten new names appeared in the top 100. Some artists moved up the chart, even by severa...
Komentáře | 17. srpna 2015Cullen Collection Sale London 2014
A collection like the Cullen Collection could have originated only in the very specific atmosphere of the turn of the 1980s and 1990s, the era of the melting of the political ice and the unprecedented openness of the West towards Eastern Europe. I...
Zahraničí, Komentáře | 5. května 2015London Cullen Collection & Czech Art Sales
Sotheby’s – The auction of the collection of the American couple the Cullens, which took place in London on Wednesday, 12 November 2014, yielded 784,200 pounds sterling (excluding VAT and other fees). Expressed in Czech korunas, collectors paid 27...
Zahraničí, Komentáře | 3. května 2015