The Second Year
17. srpna 2015
Text Koucká Tereza | Datum 07.10.2016
Galerie Pictura bude na své říjnové aukci dražit rozměrný objekt Vladimíra Janouška. Růžová dáma je prozatím první takto významnou umělcovou realizací nabízenou v aukci. Tomu odpovídá i rekordní vyvolávací cena 850 tisíc korun (bez provize).
Vladimír Janoušek: Růžová dáma, 1985 |
Růžová dáma je jedním z Janouškových pozdních děl. Vznikla v roce 1985, rok před umělcovou smrtí. Jde o jednu ze skupiny tzv. variabilních plastik, tedy objektů, jejichž části byly additivně přidávány v jednotlivých vrstvách a spojovány navzájem šrouby a maticemi, takže nabízejí divákovi různé interpretace v závislosti na úhlu pohledu. Janoušek dílo stvořil z dřevotřísky a hliníku, na jeho částech se uplatňuje olejomalba, kresba i rytí.
Nabízená práce byla mnohokrát vystavována, prošla expozicemi v Galerii hlavního města Prahy (1990), v Galerii U bílého jednorožce v Klatovech (1998), Západočeské galerii v Plzni (2004) a mnohých dalších. V literatuře se objevuje v monografii od Jaromíra Zeminy z roku 1995 a je též součástí výstavního katalogu vydaného Západočeskou galerií k příležitosti autorovy výstavy v roce 2004.
Práce Vladimíra Janouška, zejména monumentálnější plastiky, se na českém trhu neobjevují příliš často. Doposud byla dražena pouze necelá dvacítka soch a objektů, většinou drobných rozměrů. Největší z nich, Kyvadlo na obzoru a Reliéf s kyvadlem, se v minulých letech prodaly za 840 a 660 tisíc korun. To jsou prozatím nejvyšší částky vydané v aukcích za Janouškovo dílo. Jako spoluautor je však Janoušek podepsaný také pod olejem Míra času, který se minulý rok prodal rovněž v Galerii Pictura za 1,95 milionu korun. Vyvolávací cena díla přitom byla čtvrtinová.
|
Pohled do instalace výstavy Galerie Pictura s Janouškovou plastikou.
Vladimír Janoušek (1922-1986) vystudoval v letech 1945-50 VŠUP v ateliéru Josefa Wagnera, jeho tvorba se však záhy vymaňuje z profesorova vlivu. V 50. letech se věnuje především sochařským objektům pro architekturu (např. pro Dům módy). Realizace určené pro využití v architektuře ho v následujícím období proslavily, zejména ty pro československé pavilony na světových výstavách, ať už šlo o Brusel (1958), Montreal (1967) nebo Ósaku (1970). Zároveň však tvořil i autonomní sochy-objekty, které definoval především jeho zájem o lineární konstrukce a kontrast hmoty a geometrických tvarů. Jeho oblíbeným kinetickým motivem se stalo kyvadlo.
Společně se svou manželkou, výtvarnicí Věrou Janouškovou stáli u vzniku skupiny UB 12. Vystavoval jak s tímto uskupením, tak samostatně (např. 1967 v Praze) nebo dohromady se svojí ženou (Liberec 1967). V 70. letech čelil perzekucím ze strany komunistického režimu a prezentovat se prakticky nemohl. Do oficiálního výtvarného života se pomalu vracel až v 80. letech. Jeho díla má ve sbírkách například Národní galerie, Galerie hlavního města Prahy, Oblastní galerie v Liberci nebo Museum Kampa.
Antiques Market as Seen by the Dealers
<span lang="en-GB">The antiques market has its own </span><span lang="en-GB">foibles, but the same trends apply to it as with dealing in art, especially when it comes to the emphasis on quality and name and the price difference between exceptional...
Na trhu, Komentáře | 2. dubna 2015Record sales of the Chinese modernist
<span lang="en-GB">The first time a</span><span lang="en-GB">n ink painting by the classic Chinese modernist Qi Baishi appeared at an auction in the Czech Republic was twelve years ago. It sold for the starting price of almost CZK 60,000. One of h...
Na trhu, Komentáře | 15. prosince 2014Beneš Knüpfer: Duel of the Tritons in London
A canvas more than two metres wide by the Czech painter Beneš Knüpfer is one of the items at the May auction of the 19th century European art in London. According to the catalogue, it is the painting of the famous motif Duel of the Tritons, exhibi...
Na trhu, Zahraničí | 29. dubna 201417. srpna 2015
3. května 2015
15. dubna 2015