Text | Datum 29.11.2021
Zájemci v nových výstavních prostorách Adolf Loos Apartment and Gallery sledovali úspěch trojice děl Toyen, autorské maximum Jiřího Georga Dokoupila i statisícovou Fillovu či Lhotákovu kresbu.
![]() |
|
Jarní sezóně u téže aukční síně vládl Cirkus, na podzim, konkrétně tuto sobotu odpoledne, se dle očekávání nadmíru dařilo dalšímu obrazu z Toyenina raného období. V zahraniční soukromé sbírce uchovávaná Serenáda byla vydražena za více než 49 milionů korun, což téměř dvojnásobně překonalo horní hranici odhadu (více o obraze zde). Až naivisticky pojatá divadelní scéna z poloviny 20. let se tak zařadila na třetí příčku aukčních výsledků celkově a potvrdila pro Toyen skvělou sezónu roku 2021. Za významné částky se prodaly i další dvě položky: o více než třicet let pozdější pařížské Dýchání spánku vystoupalo na necelých 18,2 milionu korun, komorní erotická kresba z roku 1932 se zhodnotila za více než 2 miliony korun, druhou nejvyšší sumu za autorčinu techniku na papíře.
![]() |
|
O subtilní, výtvarně autentické médium kresby byl na aukci v pavilonu Expo 58 velký zájem, jak dokazuje například v kontextu Fillovy chronologie vzácná lavírovaná tušová Krajina Českého středohoří (1929) s plenérovou atmosférou, která se vydražila za finálních bezmála 327 tisíc korun. S pěkným, téměř čtyřnásobným nárůstem však stále nestačila na nečekaný progres kresebné momentky Kamila Lhotáka s názvem Young Lady M. H., o niž se intenzivně bojovalo od 15 tisíc až do kladívkové částky 110 tisíc korun. Včetně provize se tak Lhotákova signovaná a datovaná podobizna dostala až na více než 133 tisíc korun, tedy přes sedminásobek základní prodejní ceny.
Komerčně nejúspěšnější třicetileté „bublinové“ období zúročil na letenské aukci i česko-německý umělec Jiří Georg Dokoupil s abstraktním plátnem ve stylu jeho oblíbeného experimentálního výtvarného postupu, kdy na připravenou podložku praskají mýdlové bubliny s kovovými pigmenty nebo diamantovým prachem. S konečnou cenou přes 2,4 milionu korun tak obraz zůstavil Dokoupilovo nové autorské maximum na domácím trhu s uměním.
![]() |
|
Z nabízených 123 položek jich jen dvacet čtyři nenašlo nového majitele, mezi nimi například kolem jednoho milionu odhadovaný Jiránkův Trojportrét (o něm příspěvek zde) či impresionistický Letní den Antonína Hudečka s vyvolávací cenou přes 1,15 milionu korun.
Post-war Art on the Czech Market 2014
The category of post-war modernism consolidated its position as the second most important segment on the Czech auction market last year and also an area that has enjoyed dynamic development in recent years. Of the 40 artist records last year, roug...
Komentáře, Výsledky | 2. května 2015Czech Art on the International Market
<span lang="en-GB">Collectors and investors spent over CZK 100 million at global auctions of Czech artworks. </span><span lang="en-GB">One can only guess what the proportion of buyers from the Czech Republic was, but it was probably significant.</...
Zahraničí, Výsledky | 15. dubna 2015The year 2014 passed without any great changes or surprises on the Czech market. There was no shortage of record sales, but the total turnover was 10 per cent lower. A still life by Emil Filla was the most expensive painting of the year and Qi Bai...
Komentáře, Výsledky | 2. dubna 2015