The Second Year
17. srpna 2015
Text Koucká Tereza | Datum 10.04.2019
Jako červená nit se nadcházejícím veletrhem Antique potáhne téma umění a kýče, který zvolila Asociace starožitníků jako motto pro jeho jarní vydání. Na návštěvníky tak bude v jeho prostorách čekat nejedno překvapení.
![]() |
|
Veletrh Antique, podzim 2018 (expozice Castle Stracov)
K tématu podle slov viceprezidentky Asociace starožitníků Simony Šustkové ji a její kolegy přimělo to, že bývá občas jejich zboží zákazníky označováno za kýč. Proto chtějí vyvolat odbornou i veřejnou diskusi, která by se toho, co kýč je a co není, dotkla. Starožitníci se shodnou na faktu, že vnímání kýče je do jisté míry subjektivní záležitostí a že záleží na tom, s jakou "výbavou" pozorovatel k tomu či kterému předmětu přistupuje.
Co však všichni dotázaní považují za rozlišovací znamení kýče je absence toho, co je vlastní umění a co z něj umění činí, tedy dokonalého řemeslného a technologického zvládnutí materiálu, jeho kvality a odpovídajícího zpracování. Kýč označují za něco neumělého, napodobujícího, čistě dekorativního nebo líbivě podbízivého. Jeho příkladem mohou podle starožitníků být třeba upomínkové předměty nebo napodobeniny antických soch z keramiky či plastu.
"Možná je pro někoho kýčem rokokové sousoší, ale to je hlavně proto, že je ta doba tak vzdálená a odlišná. Tak se dříve oblékalo, na takový nábytek se sedávalo a ve své době to sousoší bylo určitě něčím moderním a prošlo rukama zkušeného umělce. Podotýkám, že mluvím o starožitném sousoší. Udělá-li asijský výrobce napodobeninu tohoto sousoší z keramiky, trošku více ho nazdobí květinkami a malinko oživí barvy, kýč je na světě," dodává Simona Šustková.
Vnímání hranice kýče se však v čase mění, co bylo dříve za kýč považováno, dnes už takovou nálepku mít nemusí a naopak. Za kýčovitou byla ve své době označována například secese. Podobně je to ale i s recepcí současného umění: "Krásným příkladen byla švýcarská výstava, kde jeden exponát v hodnotě 80 tisíc eur považovala uklízečka za nepořádek, tak jej prostě uklidila. Pro někoho umění, pro druhé hromada odpadu," uvádí s nadsázkou pro ilustraci různého vnímání uměleckých děl Martin Cinolter. To se však zdaleka nestalo poprvé. Podobný osud stihl v minulosti například i díla Josepha Beuyse nebo Damiena Hirsta.
Asociace starožitníků bude na téma veletrhu reagovat humornou formou a ve své expozici se chystá uvést do kontrastu nadčasové starožitné šperky a méně zdařilé kolekce bižuterie tradičních domácích výrobců. V inscenovaném prvorepublikovém vetešnictví pak bude možné v anketě nazvané Najdi si svůj kýč hlasovat o nejkýčovitější vystavený předmět. Návštěvníci narazí třeba i na předchůdce novodobých zahradních trpaslíků (Antique Alma).
![]() |
|
<span lang="en-GB">In its second year, the </span><span lang="en-GB">J&T Banka Art Index experienced only partial changes. The top positions did not change, but ten new names appeared in the top 100. Some artists moved up the chart, even by severa...
Komentáře | 17. srpna 2015Cullen Collection Sale London 2014
A collection like the Cullen Collection could have originated only in the very specific atmosphere of the turn of the 1980s and 1990s, the era of the melting of the political ice and the unprecedented openness of the West towards Eastern Europe. I...
Zahraničí, Komentáře | 5. května 2015London Cullen Collection & Czech Art Sales
Sotheby’s – The auction of the collection of the American couple the Cullens, which took place in London on Wednesday, 12 November 2014, yielded 784,200 pounds sterling (excluding VAT and other fees). Expressed in Czech korunas, collectors paid 27...
Zahraničí, Komentáře | 3. května 201517. srpna 2015
3. května 2015
15. dubna 2015