Text Cinolter Martin | Datum 19.04.2017
Od nadcházejícího čtvrtka do neděle, tedy od 20. do 23. dubna, se na pražské Novoměstské radnici uskuteční veletrh starožitností Antique. Zaměří se tentokrát na téma starožitných šperků, ale i drahých kovů a drahých kamenů, jakožto bezpečného způsobu uložení rodinného bohatství "na horší časy".
"Historie, a to i ta nedávná, je plná nenadálých zvratů, které nutily lidi prchat, uchýlit se do emigrace, ukrývat se nebo řešit nečekané existenční potíže. Často si přitom s sebou nemohli vzít víc než jen pár osobních věcí. V takových případech byl drobný starožitný šperk nezřídka jedinou možností, jak zachránit alespoň část rodinného majetku a díky němu začít nový život někde jinde," říká prezident pořádající Asociace starožitníků Jan Neumann.
Článek o nejdražších špercích světových aukcí loňského roku pro ART+ napsal starožitník a znalec šperků a drahých kamenů Martin Cinolter.
![]()
Blue Oppenheimer, 14,62 ct, barva fancy vivid blue, VVS 1,
|
|
Vrcholem světových aukcí šperků byla v loňském roce dražba diamantu Modrý Oppenheimer. Tento jedinečný modrý diamant nejlepší možné modré barvy fancy vivid patřil úspěšnému obchodníkovi s diamanty Philipu Oppenheimerovi.
Barevně dokonalý skoro 15karátový (přesně 14,62 ct) diamant smaragdového brusu a druhé nejvyšší možné čistoty VVS1 byl vsazen do prstenu a doplněn čirými diamanty trapézového brusu. Prsten šel do ženevské aukce počátkem května s odhadní cenou 38–45 milionů dolarů bez aukční provize. Konečná cena odhad ještě překonala a vystoupala až na neuvěřitelných 58 milionů dolarů (bezmála jeden a půl miliardy korun). Diamant se tak zařadil mezi legendární kameny dražené aukční síní Christie’s, jako byly Tereshchenko v roce 1984, Modrý Wittelsbach v roce 2008, Modrý Begum v roce 1995 a prsten s modrým diamantem z pozůstalosti královny Marie-Antoinetty, jenž trhem prošel v roce 1983.
Další kameny se už této ceně nedokázaly ani přiblížit, byť šlo rovněž o výjimečné kusy. Obří čirý diamant smaragdového brusu o váze 51,35 ct, nejlepší barvy D, čistoty VVS1, zasazený do prstenu, se v prosincové aukci v New Yorku prodal v rozmezí odhadu za necelých 5,6 milionu dolarů. Růžový diamant o váze 10,07 ct a barvy fancy intense purple pink, zasazený opět v prstenu, získal nový majitel za 8,8 milionu dolarů.
|
|
Další zajímavou aukcí Christie’s byla kolekce šperků německé kněžny Gabriele zu Leiningen dražená v květnu v Ženevě. Nejzajímavější položkou byl náhrdelník s diamanty kapkovitého brusu a přívěskem ze sytě modrého safíru o váze 55,61 ct polštářkového brusu. Konečná cena 3,2 milionu dolarů svědčí o velkém zájmu. Za zmínku ještě stojí nádherný smaragdový náhrdelník od firmy Cartier s diamanty čtvercového a smaragdového brusu; centrální smaragd polštářkového brusu měl váhu 39,7 ct. Finální cena tohoto šperku se dostala na 2,8 milionu dolarů. Ozdobou této kolekce však byl prsten vyrobený také u firmy Cartier s diamantem smaragdového brusu o váze 36,09 ct, barvy D, čistoty VVS1. Jak bývá u jedinečných kamenů zvykem, diamant má svoje jméno: Pohl. Na trhu se naposledy objevil před čtyřiceti lety. Nyní za něj vítěz aukce nabídl 4,3 milionu dolarů.
Ani konkurenční firma Sotheby’s v loňském roce nezahálela. Pomyslné prvenství v dosažené nejvyšší ceně sice patří Christie’s, ale Sotheby’s měla v součtu vydraženo více osmimístných položek – hned osm, zatímco konkurent jen jedinou. Nebudu vyjmenovávat všechny, jen bych zmínil prstýnek od firmy Cartier s krásným modrým diamantem Sky Blue, který se prodal za 17 milionů dolarů, a prsten s růžovou diamantovou kapkou vzácné barvy fancy vivid pink o váze 15,38 ct, jenž byl vydražen za rekordních 31 milionů dolarů. Vrcholným prodejem pro tuto aukční síň byl prsten s modrým diamantem o váze 10,1 ct s krkolomným názvem De Beers Millenium Jewel 4 s cenou 32 milionů dolarů.
|
|
Fiaskem skončila květnová dražba surového diamantu o velikosti tenisového míčku Lesedi la Rona, jehož váha činí neuvěřitelných 1109 ct. Kámen, který byl nalezen na podzim 2015 v Botswaně a který je třetím největším známým diamantem, měl být Sotheby’s nabízen za 61 milionů dolarů, tedy přes 1,5 miliardy korun. Těžařské společnosti se však tato cena zdála příliš nízká, a tak kámen z aukce nakonec stáhla.
<span lang="en-GB">In its second year, the </span><span lang="en-GB">J&T Banka Art Index experienced only partial changes. The top positions did not change, but ten new names appeared in the top 100. Some artists moved up the chart, even by severa...
Komentáře | 17. srpna 2015Cullen Collection Sale London 2014
A collection like the Cullen Collection could have originated only in the very specific atmosphere of the turn of the 1980s and 1990s, the era of the melting of the political ice and the unprecedented openness of the West towards Eastern Europe. I...
Zahraničí, Komentáře | 5. května 2015London Cullen Collection & Czech Art Sales
Sotheby’s – The auction of the collection of the American couple the Cullens, which took place in London on Wednesday, 12 November 2014, yielded 784,200 pounds sterling (excluding VAT and other fees). Expressed in Czech korunas, collectors paid 27...
Zahraničí, Komentáře | 3. května 2015