Unfulfilled Expectations?
5. května 2015
Text Skřivánek Jan | Datum 10.03.2010
Ve čtvrtek 11. března začíná v Maastrichtu veletrh umění a starožitností TEFAF. Nejdůležitější akce svého druhu na světě.
První, co člověka při návštěvě maastrichtského veletrhu zaujme, nejsou vystavená díla, ale velkorysá květinová výzdoba – tisíce a tisíce barevně sladěných řezaných tulipánů. Každý rok v jiné barvě. Na kolik tato paráda organizátory přijde, se nikde neuvádí. Vzhledem k tomu, o jaké částky se zde jedná, nejde jistě o položku, která by je příliš trápila. Přesná čísla – jak už to tak v obchodu s uměním bývá – sice nejsou k dispozici, podle oficiálních odhadů ale sběratelé na veletrhu každoročně utratí až půl miliardy eur.
Na veletrhu se tradičně ojediněle objevují i nejrůznější bohemika. Jednou z nejzajímavějších položek letos
bude slavný snímek Vlna od Františka Drtikola. Vintage tisk z roku 1925 nabízí berlínská fotografická galerie
Kicken. Cenu galerie neuvádí, vzhledem k tomu, že jde o možná vůbec nejslavnější Drtikolovu fotografii, dá
se očekávat, že bude hodně vysoká. Před třemi lety byl Drtikolův akt Sněžná vlna, snímek z počátku 30. let,
na aukci Sotheby's v New Yorku vydražen za 312 tisíc amerických dolarů.
Veletrh se v Maastrichtu koná od roku 1975. Ze skromných začátků se postupně rozrostl v událost světových parametrů. Přinejmenším v kategorii starého umění jde o nejvýznamnější akci svého druhu na světě. V Maastrichtu jsou nabízena ta nejlepší díla, jež jsou momentálně k dispozici, a své nákupčí na veletrh pravidelně vysílají i největší světová muzea. Na prodej je vše od antických mramorů, čínského porcelánu a iluminovaných rukopisů až po díla Pabla Picassa či Andyho Warhola. Těžištěm veletrhu jsou staří mistři, zejména holandské a vlámské umění, v posledních letech však organizátoři dávají více prostoru i galeriím zaměřeným na moderní a současné umění. Loni byl TEFAF nově rozšířen také o sekci věnovanou designu.
Veletrhy obecně fungují jako galerijní odpověď na aukce. Prodej uměleckých děl prostřednictvím aukcí totiž lépe odpovídá globálnímu charakteru současného trhu s uměním. Galerie jsou mnohem více vázány na konkrétní místo a osobní kontakty, což je do jisté míry limituje. Veletrh, který si žádný vážný sběratel nemůže nechat ujít, pro obchodníky s uměním představuje způsob, jak dát o sobě vědět širšímu okruhu potenciálních zákazníků. Podle výzkumu, který si organizátoři TEFAFu nechali před pár lety zpracovat, většina vystavovatelů uvádí, že prodej na veletrhu představuje v průměru čtvrtinu jejich celoročních tržeb. U některých galerií je to ale až šedesát procent.
Letošní veletrh lze navštívit ve dnech 11. až 21. března. Vstupné stojí 55 eur. K vstupence každý účastník automaticky dostává pět seti stránkový katalog vystavovatelů.
Snímky z minulých ročníků:
Cullen Collection Sale London 2014
A collection like the Cullen Collection could have originated only in the very specific atmosphere of the turn of the 1980s and 1990s, the era of the melting of the political ice and the unprecedented openness of the West towards Eastern Europe. I...
Zahraničí, Komentáře | 5. května 2015London Cullen Collection & Czech Art Sales
Sotheby’s – The auction of the collection of the American couple the Cullens, which took place in London on Wednesday, 12 November 2014, yielded 784,200 pounds sterling (excluding VAT and other fees). Expressed in Czech korunas, collectors paid 27...
Zahraničí, Komentáře | 3. května 2015Czech Art on the International Market
<span lang="en-GB">Collectors and investors spent over CZK 100 million at global auctions of Czech artworks. </span><span lang="en-GB">One can only guess what the proportion of buyers from the Czech Republic was, but it was probably significant.</...
Zahraničí, Výsledky | 15. dubna 20155. května 2015
3. května 2015
15. dubna 2015